האם כדאי לנסוע לחו"ל עם דרכון זר או ישראלי נסיעה לחו״ל היא עניין שבשגרה בעבור רבים מאיתנו. מדובר בדרך הטובה ביותר להפגת מתחים מהשגרה היומיומית, כאשר הטיול למעשה מסייע לנו להירגע מעט ולא לעשות שום דבר אחר מלבד ליהנות. 

התהייה הגדולה ביותר בעבור רבים מאיתנו היא עם איזה דרכון לנסוע, האם נבחר בדרכון הישראלי או שמא נשתמש הפעם בדרכון הזר?? כפי שניתן להניח, כל דרכון טומן בחובו שלל יתרונות וחסרונות, כאשר חלקם משמעותיים יותר וחלקם פחות.

לפיכך, אם תהיו מעוניינים לנסוע לחו"ל, עליכם להצטייד בידע המתאים בכל הקשור בדרכונים ועל ידי כך תוכלו לחסוך לעצמכם זמן רב, כאב ראש מיותר ולעיתים אף כספים שיתבזבזו על ויזות שלא לצורך.

הדרך הטובה ביותר למציאת המידע והזכויות שמקנה הדרכון שלכם היא בדיקה באתר הממשלתי, זאת על מנת שתוכלו ללמוד אודות היחסים של כל אחת ממדינות העולם עם המדינה בה אתם גרים. כך למשל, בעל דרכון פולני יצטרך לבדוק את היחס כלפי בעלי דרכונים פולנים אשר מעוניינים להיכנס לארה״ב, וזאת אם הוא מעוניין לבקר שם. 


יתרונותיו וחסרונותיו של הדרכון הישראלי

ישראל נמצאת במערכת יחסים טובה עם מדינות המערב. לאור זאת, אם תרצו לבקר במדינה אירופית למשל, ככל הנראה הביקור יעבור ללא שום קשיים בביקורת הגבולות. תוכלו לבקר למשך שלושה חודשים כמעט בכל מדינה אירופית היום, וללא תשלום בעבור אשרת הכניסה.יחד עם זאת,  חשוב לציין שבעלי דרכון ישראלי לא יורשו לבקר במדינות ערב. מדינות מוסלמיות רבות נמצאות במערכת יחסים קרה עם ישראל, כך שביקור בהן יהיה בגדר בלתי אפשרי. מנגד, ישראלים גם נתקלים בקשיים כאשר ברצונם להוציא ויזה לארה״ב, ויצטרכו להמתין לזימון משגרירות ארה"ב על  מנת להגיע לראיון כפי שמקובל בנהלי השגרירות עבור כל אחד המתכוון לנסוע לארה"ב ולא בתפקיד או בשליחות מטעם החברה בה הוא עובד (דבר העובר בצינורות שונים).


בסך הכל הדרכון הישראלי מציע לבעליו שפע של יתרונות, אך בו בזמן גם מספר חסרונות הגורמים למעט קשיים. אם יש בידכם דרכון זר,  יוכל הדבר  להקל עליכם את ההליכים הבירוקרטיים השונים ולקצרם במקרים רבים. כמו כן, בעזרת דרכון זר תוכלו לבקר גם במדינות ערב אם זהו רצונכם.


דרכון זר - בכל מקרה?
כפי שניתן לראות, ישנם מקרים בהם הדרכון הזר יהיה עדיף על זה הישראלי. כך למשל בעל דרכון פולני אינו צפוי להיתקל בקשיים היה וירצה לבקר בארה״ב, וזאת ביחס לבעל הדרכון הישראלי. לאור זאת כדאי לברר היטב בנושא באם הנכם מעוניינים להגיע לביקור למדינה כלשהיא וכך תוכלו ליהנות ולחסוך עמל רב.כאמור, אין לשכוח שנוסף על היתרון בביקור בארה״ב, תוכלו לזכות ליהנות מהאפשרות לבקר במגוון מדינות ערב, מדינות עם עבר מפואר מבחינה היסטורית, תרבותית ואדריכלית, כאלה אשר לא כדאי לפספס. לכן, תהיו בטוחים כי אם ניתנה לכם ההזדמנות והנכם מחזיקים דרכון זר, הביקור במדינות ערב יכול להיות חוויה בלתי נשכחת.